Jak „ciepła ramka” poprawia właściwości okien
Decydując się na nowe okna, najczęściej naszą głowę zajmują: ilość komór, ilość szyb, kolor okien oraz rodzaj bezpieczeństwa jakie zapewnią okucia. Często pada również pytanie – czy okna mają mieć ciepłą ramkę?
W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam tę tematykę.
Co oddziela szyby od siebie, które są w oknach?
W pakietach dwu- i trzyszybowych, przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest argonem – gazem szlachetnym, który stanowi podstawę funkcji termoizolacyjnej pakietu szybowego będącego najczęściej największym elementem składowym okna. Wspomniane szyby utrzymują od siebie odstęp dzięki ramkom dystansowym.
Gdy w pakietach szybowych stosujemy zwykłą ramkę aluminiową, która ma słabe właściwości izolacyjne, powstaje tzw.”mostek cieplny”, ma to negatywny wpływ na bilans cieplny budynku/ pomieszczenia. Dodatkowo w tym przypadku zastosowanie „zwykłej” ramki i braku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, doprowadzić może do schłodzenia temperatury powierzchni szyby wewnątrz pomieszczenia przy jej krawędzi. Gdy temperatura powierzchni szkła spada poniżej określonej temperatury tzw. punktu rosy, w tym miejscu tworzą się skropliny, czyli mamy do czynienia ze zjawiskiem kondensacji pary wodnej. Efekt ten jest wynikiem zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy szybą zewnętrzną a wewnętrzną.
Co daje zastosowanie „ciepłej ramki” w oknach?
Dzięki zastosowaniu tzw. CIEPŁEJ RAMKI, wykonanej z odpowiedniego materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, problem kondensacji wilgoci na szybach w dużej mierze znika, co przekłada się na większy komfort mieszkańców i zdrowszy sen. Poza tym powinniśmy pamiętać, że sama „ciepła ramka” nie chroni przed powstawaniem pary wodnej w pomieszczeniu i jej osadzaniem się na oknach. Zawsze należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, poprzez wietrzenie mieszkania i niezasłanianie kanałów wentylacyjnych. Dodatkowo zalecane jest stosowanie w oknach nawiewników, które możemy ustawić tak by zapewnić optymalną wentylację każdego pomieszczenia. W przypadku braku zapewnienia odpowiedniej wentylacji z biegiem czasu zacznie pojawiać się problem powstawania pleśni, np. na uszczelkach przyszybowych, wynikający z nadmiernej wilgotności powietrza, co w ostateczności może doprowadzić do powstania grzyba na ścianie. A to nie służy zdrowiu.
Okna, w których stosuje się szyby z „ciepła ramką” wykazują się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. To z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą i obniżenie kosztów za klimatyzację, służącą do obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczenia latem.
Czy warto zainwestować w okna z CIEPŁA RAMKĄ?
Jeśli zamierzamy wymienić okna starego typu, które nie grzeszą szczelnością i jakością, wymiana ich na NOWE na pewno przyczyni się do zmniejszenia strat ciepła w naszym domu. W przypadku gdy budujemy nowy dom, tym bardziej inwestycja w energooszczędne okna nam się opłaci.
Obecnie niektóre firmy oferują okna z CIEPŁĄ RAMKĄ w standardzie, u innych trzeba o nią poprosić. Takie okna mogą być nieco droższe, ale myślę, że warto mądrze zainwestować. Dzięki temu w niedługim czasie wasze rachunki za ogrzewanie powinny się zmniejszyć i w waszym domowym budżecie pozostanie więcej pieniędzy.
Kolory „ciepłych ramek”
Jeśli chodzi o aspekt kolorystyczny, „ciepłe ramki” mają tą przewagę nad „zwykłymi” aluminiowymi, że mogą występować w wielu kolorach.
Dla przykładu poniżej przedstawiam kolorystykę dostępną dla popularnych na rynku ramek SGG SWISSPACER
Oto krótkie podsumowanie dobrego wpływu „ciepłych ramek” na walory okien:
- Okna są jeszcze bardziej ENERGOOSZCZĘDNE. Stosując „ciepłe ramki” w pakietach szybowych, podwyższamy izolacyjność cieplną okien, a to wpływa na obniżenie kosztów energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń.
- Okna stają się jeszcze bardziej KOMFORTOWE, poprzez ograniczenie kondensacji pary wodnej na obrzeżu szyby i uniknięcie ryzyka powstawania pleśni.
- Okna wyglądają jeszcze bardziej ESTETYCZNIE. Dzięki wysokiej jakości materiału użytego do produkcji ramek oraz dostępnym wielu wariantom kolorystycznym, możemy optymalnie zaprojektować każde okno i każdą fasadę, dopasowując ramkę do koloru okien.
Przeczytaj również
Planujesz budowę domu i chcesz poznać dostępne rozwiązania? Napisz lub zadzwoń.
Poniżej jest dostępny przycisk do naszego konfiguratora okien, możesz szybko poznać ceny.