słupek_ruchomy_słupek_stały

Różnica między oknami ze słupkiem ruchomym i stałym.

Okna zwłaszcza dwuskrzydłowe z pozoru wyglądają tak samo. Zwłaszcza w widoku od zewnątrz kiedy są zamknięte, gdyż w jednym i drugim przypadku widzimy to samo, czyli obrys ramy, słupek środkowy oraz zarys skrzydeł po obu stronach słupka. 

Pozory jednak czasem mylą.

W przypadku okien wieloskrzydłowych sytuacja się trochę bardziej komplikuje, gdyż możemy je na tyle dowolnie konstruować, by naprzemiennie wstawiać pomiędzy skrzydła słupki ruchome i stałe. 

Dlatego też powstał ten artykuł, by wyjaśnić wam „magię” tworzenia okien z pozoru podobnych, ale inaczej funkcjonujących.

 

Na przykładzie okien dwuskrzydłowych wyjaśnimy czym się od siebie różnią.

Otóż wyróżniamy dwa typy:

  • Pierwszy – to okno z tzw. RUCHOMYM SŁUPKIEM.
  • Drugi typ okna posiada  SŁUPEK STAŁY.

SŁUPKIEM określamy element okna, oddzielający od siebie dwa sąsiadujące skrzydła.

Zatem jak rozróżnić okna podobne do siebie ?

Na pierwszy rzut oka prawie niczym się nie różnią, ale gdy przyjrzymy im się z bliska to zauważymy kilka szczegółów.

Okno z RUCHOMYM SŁUPKIEM ma w większości przypadków tylko jedną klamkę. Jest ona zamontowana zawsze na skrzydle czynnym, czyli tym, które otwiera się pierwsze. Natomiast drugie skrzydło, które możemy otworzyć dopiero po rozwarciu tego pierwszego nazywamy biernym. Do jego otwarcia służy specjalna dźwignia, ukryta z boku w okuciu na skrzydle, która jest niewidoczna gdy okno jest zamknięte.  Oczywiście, dla lepszego efektu wizualnego jest możliwość zamontowania klamki na skrzydle biernym, ale niestety mechanizm działania w tym przypadku jest taki sam jak w przypadku otwierania skrzydła ukrytą dźwignią.

Najważniejszym elementem dla okna z RUCHOMYM SŁUPKIEM jest brak elementu dzielącego ramę okna po otwarciu skrzydeł. Mówiąc prosto- brak słupka.  Rozwiązanie to może okazać się pomocne zwłaszcza w przypadku okien balkonowych, gdzie po otwarciu obydwu skrzydeł mamy „wolną przestrzeń” i np. możemy przenieść stół, czy krzesła z pokoju na taras. 

Okno ze słupkiem ruchomym

okno-bez-slupka

A jak rozpoznać okno ze słupkiem stałym?

Po pierwsze w takim oknie mamy zamontowane dwie lub więcej klamek, po jednej na każdym skrzydle. W oknach ze słupkiem stałym każde ze skrzydeł działa niezależnie od skrzydła z nim sąsiadującego. Po drugie: po otwarciu skrzydeł widzimy słupek zamocowany do ramy okna. Słupek ten jakby „dzieli” ramę na dwie części.

To rozwiązanie nie jest zalecane do stosowania w przypadku okien balkonowych, gdyż zmniejsza „światło przejścia” po otwarciu skrzydła. W przypadku tzw. „balkonów francuskich” lub gdy nie mamy możliwości przechodzenia przed drzwi balkonowe, możemy śmiało stosować to rozwiązanie.

Okno ze słupkiem stałym

okno-ze-slupkiem

Przeczytaj również

Planujesz budowę domu i chcesz poznać dostępne rozwiązania? Napisz lub zadzwoń.

Poniżej jest dostępny przycisk do naszego konfiguratora okien, możesz szybko poznać ceny.

    KONTAKT

    +48 71 787 49 81
    Skontaktuj się z jednym z naszych pracowników, aby omówić szczegóły.




    O, której mamy zadzwonić do ciebie? ? (UTC+01:00):

    Dzień Miesiąc Godzina


    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *